SQUATGIRL NE KADAR YEMEK YİYOR?

İnsanlar genellikle ne kadar yemek yediğimi gördüklerinde şoka giriyor. Küçük porsiyonlar yediğimi ve bütün gün antrenman yaptığımı düşünüyorlar. Ancak durum böyle değil, devasa porsiyonlar tüketiyorum çünkü ne de olsa yemek yemek dünyanın en güzel şeylerinden birisi, öyle değil mi?

Ancak: Bütün yemekler aynı değildir. Bazen dışarıda yemek yediğimde bir omlet söylüyorum, önüme omlet diye koydukları şeyin içinde sadece iki yumurta ve krema oluyor. Üstüne üstlük bir de inanılmaz fazla yağ koymuş oluyorlar. Böyle bir şey yediğimde saatler boyunca mideme ağrılar giriyor ve daha sonra hiçbir şey yiyemiyorum. Diğer taraftan 2 yumurta sarısı ve 6 yumurta beyazıyla hazırlanmış, yeşilliklerle zenginleştirilmiş bir omlete bayılıyorum. Böyle bir kahvaltıyı spor salonunda sınırlarımı zorlamak istediğim bir günde yemeyi tercih ediyorum.

İşin sırrı ne yediğinizde. Eğer doğru gıdaları tercih ederseniz dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Zaten büyük miktarlarda yemek yemeniz gerekiyor çünkü yemek yemek sizi yalnızca mutlu etmekle kalmıyor, aynı zamanda antrenman için gerekli enerjiyi de almanızı sağlıyor.

Sıradan bir günde tercih ettiğim yemekler ve porsiyonlarım aşağı yukarı şuna benziyor:

Kahvaltı için çilekli Chia pudingim var. 3/4 bardak chia tohumu kullanıyorum. Sabahları tam yağlı sütten yapılan iki latte de içtiğim için bu kahvaltı beni öğle yemeğine kadar tok tutuyor.

Öğle yemeği için enginarlı kinoa salatası hazırlamış oluyorum. Fotoğrafta görmüş olduğunuz Kerem’in ızgara tavuklu salatası. Ben vejetaryen olduğum için benim salatam avokado ve peynirliydi ancak et yiyen insanlara seçenek sunmak açısından paylaşmak istedim.

Saat 3 civarı yani antrenmanımdan 2-3 saat önce hafif bir atıştırmalık yiyorum. Alman tipi ıslak ve mayalı bir dilim  tam tahıllı ekmeğin üzerine ezilmiş muz ve fıstık ezmesi sürüyorum. Tadı çok güzel, tıpkı pasta gibi!

Akşam yemeği için Yayla Çorbası içiyorum. Genellikle bu çorbayı çeşitli baharatlar ve pirinçle yapmayı seviyorum. Ancak bu sefer pirinç yerine bulgur kullandım ve elbette yağ kullanmadım. Bunun yanında bir kase dolusu barbunya yiyorum. Barbunya protein bakımından son derece zengin ve büyük porsiyonlar yemeye alışkın olduğum için de midemi rahatsız etmiyor. Barbunya herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir sebze.

Genellikle bu vermiş olduğum örneklerden çok daha fazla yemek yiyorum. Burada size gıdalarınızı dikkatli seçerseniz ve şekerden kaçınırsanız ne kadar yemek yiyebileceğinize dair bir örnek vermek istedim. Örneğin Chia pudingine şeker koymazsanız, bu pudingden koca bir kase yiyebilirsiniz. Dışarıdan yemek alabileceğiniz bir sürü yere baktığımda paketlenmiş “sağlıklı” yiyecekler görüyorum. İçlerine baktığınızda 3-4 yemek kaşığı tahıl olduğunu görüyorsunuz ama etiketi okuduğunuzda görüyorsunuz ki içlerinde çok fazla derecede ek şeker var. Böyle bir yemeği yediğiniz zaman kısa bir süre sonra çok daha fazla acıkıyorsunuz ve vücudunuza gereksiz miktarda kalori almış oluyorsunuz. Tıpkı yazımın başında verdiğim omlet örneğindeki gibi; küçük bir porsiyonun içinde çok fazla yağ ve kalori olabilir ya da büyük bir porsiyonun içinde bol miktarda protein ve diğer besinler olabilir. Kaselerimin boyutlarını görmek için videoma bir bakın…